Medlemsmöte med en fin historia!

Vilken härlig kväll vi hade igår på vårt medlemsmöte där vi efter en bit mat kunde lyssna på föreningens trotjänare, Bengt Hägerstrand, som berättade om vår historia, hur orkestern bildades och hur den har utvecklats under dessa 35 år.

Många av våra medlemmar har varit en del av denna resa och kunde också bidra till berättelsen.

Sen diskuterade vi verksamhetsplanen som är ambitiös och visar viljan som finns i orkestern för att utveckla ännu mer blåsmusiken i vår region.

Glöm inte att i november är det dags för jubileumskonsert, vi firar 35 år detta 2023 och det vill vi fira tillsammans med vår underbara publik! Save the Date: den 9 november Konserthuset kl 15.00, och efterföljande fest på Kök11 på kvällen!

I bilden ser ni enligt oss ett måste. En vinyl med Kronobergarnas musik!